Çanakkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dev platform 57 metre suya batırılarak 1915 Çanakkale Köprüsü altından geçti

ÇANAKKALE BOĞAZI’NA ÖNCEKİ GÜN GİRİŞ YAPAN MARSHALL ADALARI BAYRAKLI ‘ALBATROSS’ İSİMLİ AĞIR YÜK GEMİSİNİN ÜZERİNDEKİ 124 METRE YÜKSEKLİĞE SAHİP VE 3 AYAĞI BULUNAN PLATFORM, SU YÜZEYİNDE KALAN AYAK YÜKSEKLİKLERİ 67 METREYE DÜŞÜRÜLDÜKTEN SONRA KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE AİT NENE HATUN ACİL KURTARMA GEMİSİ TARAFINDAN ÇEKİLEREK 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ ALTINDAN GEÇİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dev platform 57 metre suya batırılarak 1915 Çanakkale Köprüsü altından geçti
146 views
21 Ekim 2021 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale Boğazı’na önceki gün giriş yapan Marshall Adaları bayraklı ‘Albatross’ isimli ağır yük gemisinin üzerindeki 124 metre yüksekliğe sahip üç ayağı bulunan platform, su yüzeyinde kalan ayak yükseklikleri 67 metreye düşürüldükten sonra Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait Nene Hatun acil kurtarma gemisi tarafından çekilerek 1915 Çanakkale Köprüsü altından geçirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şarika (Sharjah) Limanı’ndan Silivri’ye giden Marshall Adaları bayraklı 265 metre boyunda, 43 metre eninde ve 34 bin 925 grostonluk ağır yük taşıma özelliğine sahip ’Albatross’ isimli ağır yük gemisi, 18 Ekim Pazartesi günü saat 08.15’te Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Geminin geçişine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait ‘Kurtarma-13’ ve ‘Kurtarma-15’ römorkörleri refakat ederken, boğaz da tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Lapseki Suluca açıklarında bekletilen ‘Albatross’ isimli ağır yük gemisinin üzerinde 124 metre yükseklikte olan üç ayağı bulunan Panama bayraklı ’Aras Driller’ isimli platform denize indirildi. Ayakları 57 metre derinliğe batırılan ve 4 gündür Suluca açıklarında bekletilen platform, gemiden indirilerek Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi Nene Hatun tarafından çekilerek en yüksek noktası 83 metre olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün altından geçirildi. Nene Hatun gemisi tarafından çekilen platforma ’Kurtarma-3’, ’Kurtarma-4’, ’Kurtarma-13’ ve ’Kurtarma-15’ römorkörleri ile KEGM-9 acil müdahale botu da eşlik etti. Platform, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün altından geçişi sağlandıktan sonra ayakları yeniden su yüzeyine çıkartılarak yoluna devam etti.

Platformun Silivri’deki BOTAŞ Genel Müdürlüğünce yürütülen Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevsi (Faz 3) Projesi ikmal inşaatında kullanılacağı öğrenildi. Platformun lojistik faaliyetlerini yürüten Batı Nakliyat ve Ticaret A.Ş. ile Çanakkale’deki lokal acentesi İmroz Gemi Acentesi yetkilileri, 4 gün boyunca gece gündüz planlamalar yaparak platformun 1915 Çanakkale Köprüsü altından geçişini sağladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.