Çanakkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale’de sardalyanın kilosu 80, tanesi ise 3 lira oldu

ÇANAKKALE’DE YOĞUN GEÇEN MÜSİLAJ DÖNEMİ VE AV YASAĞI İLE BİRLİKTE SARDALYANIN KİLOSU 80 LİRAYA ULAŞTI. TANESİ 40 GRAM GELEN SARDALYA 3 LİRADAN ALICI BULUYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çanakkale’de sardalyanın kilosu 80, tanesi ise 3 lira oldu
93 views
09 Ağustos 2021 - 18:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale’de yoğun geçen müsilaj dönemi ve av yasağı ile birlikte sardalyanın kilosu 80 liraya ulaştı. Tanesi 40 gram gelen sardalya 3 liradan alıcı buluyor.

Boğaza kıyısı olan Çanakkale’de önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık, şu sıralar zor günler geçiriyor. Balıkhanedeki dükkanların yüzde 80’i hem balık azlığından hem de fiyatlarından dolayı kapalı durumda. Her yıl Ağustos ayında yağlanan sardalya balığı tezgahlarda beklenen ilgiyi bulamazken, fiyatı ise 80 liraya dayandı. Tanesi ortalama 40 gram gelen sardalya 3 liradan alıcı buluyor.

Çanakkale’de yaklaşık 20 yıldır balıkçılık yapan Hasan Doğuş Tunç, “Sardalya balığı bugün 80 liraya kadar yükseldi. Bunu balığın az çıkmasına bağlıyoruz. Normal zamanda balıkhaneye 100-200 kasa gelirken, bugün 14 kasa balık geldi. Açık arttırma usulü olarak satışa çıkınca fiyat da otomatik olarak yükseldi. Eylül ayının gelmesiyle birlikte gırgır diye tabir edilen büyük balıkçı tekneleri denize açılacak. O zaman hem çeşit bollaşır hem fiyat ucuzlar. Sardalyanın fiyatı 3-4 gün önce 50 ile 60 lira civarını buldu. İlk defa bugün 80 lirayı buldu ama bu tabii ki 80 lira olarak devam edecek diye bir şey yok. Yarın öbür gün balığın bol çıkmasıyla beraber balık fiyatları normal bandında seyreder. Tezgahlarda bugün; istavrit 40-50 lira arası, çipura 60 lira, levrek 70 lira, turna balığı 50-60 lira o civarlarda seyrediyor. 40 gramlık bir tane sardalye 3 lira denk geliyor” dedi.

1 Eylül’de kalkması beklenen av yasağı ile birlikte tezgahlarda balık çeşitliliğinin artması ve fiyatların da düşmesi bekleniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.