Çanakkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Özel) Bayramiç tahin helvası coğrafi işaret için gün sayıyor

ÇANAKKALE’NİN BAYRAMİÇ İLÇESİNDE 1800’LÜ YILLARA DAYANAN, MİLLİ ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY’UN ÇOCUKLUK YILLARINDA YEDİĞİ VE HATIRATLARINDA YER ALAN BAYRAMİÇ TAHİN HELVASININ İÇİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ YOLUNDA İLK ADIM ATILDI. HELVANIN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ İÇİN TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU’NUN RESMİ BÜLTENİNDE ASKIYA ÇIKTIĞINI BELİRTEN BAYRAMİÇ ZİRAAT ODASI BAŞKANI İSMAİL PEHLİVAN, “BU ÜRÜN ASKIYA ÇIKMASIYLA BERABER, COĞRAFİ İŞARET YOLUNDA HIZ ALMAYA DEVAM ETMEKTEDİR. 3 AYLIK BİR SÜRE ZARFINDA İTİRAZ OLMADIĞI TAKDİRDE BAYRAMİÇ TAHİN HELVASI COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNİ ALMIŞ OLACAKTIR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(Özel) Bayramiç tahin helvası coğrafi işaret için gün sayıyor
175 views
06 Mayıs 2021 - 10:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde 1800’lü yıllara dayanan, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarında yediği ve hatıratlarında yer alan Bayramiç tahin helvasının için coğrafi işaret tescili yolunda ilk adım atıldı. Helvanın coğrafi işaret tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi bülteninde askıya çıktığını belirten Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Bu ürün askıya çıkmasıyla beraber, coğrafi işaret yolunda hız almaya devam etmektedir. 3 aylık bir süre zarfında itiraz olmadığı takdirde Bayramiç tahin helvası coğrafi işaret tescilini almış olacaktır” dedi.

Kazdağları kuzey yamacında yer alan ve Çanakkale’nin Bayramiç ilçesiyle özdeşleşen tahin helvası için, Bayramiç Kaymakamlığı tarafından 6 ay önce coğrafi işaret mahreç başvurusu çalışmaları başlatılmıştı. Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un babasının görevi dolayısıyla çocukluk yıllarını geçirdiği Bayramiç’te yediği ve hatıratlarında yer alan Bayramiç tahin helvası Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi bülteninde askıya çıktı. 3 ay içerisinde bir itiraz olmazsa bu ürün coğrafi tescil işaretini almayı hak kazanacak.

“3 aylık süre zarfında itiraz olmazsa coğrafi işaret tescili alınmış olacak”

100 yılı aşkın süredir Kazdağları bölgesinde üretilen ve ana maddesi susam olan tahin helvasının coğrafi işaret tescili için önemli bir süreci geride bıraktıklarını belirten Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Bayramiç helvamız 3 Mayıs 2021 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’nün resmi bülteninde askıya çıkmıştır. Bu ürün askıya çıkmasıyla beraber, coğrafi işaret yolunda hız almaya devam etmektedir. 3 aylık bir süre zarfında itiraz olmadığı takdirde Bayramiç tahin helvası coğrafi işaret tescilini almış olacaktır” dedi.

“Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hatıratlarında yer alıyor”

Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hatıratlarında bahsettiği Bayramiç tahin helvasının tarihten gelen bir lezzet olduğunu da sözlerine ekleyen Pehlivan, “Bayramiç’te helvacılık 1800 yıllara dayanmaktadır. Yine helvacılığın en popülarite olduğu yıllarda ve tarihten gelen bir lezzet olduğu ispatımız için de Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hatıralarında ve belgeselinde ilk tahin helvasını Bayramiç’te yediğinden bahsetmiştir. Tabii ki bu durum bizim elimizi güçlendirerek, çalışmalarımıza hız verdi. 2021 yılında; Bayramiç Kaymakamlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, esnaf odalarımız ve helva üreticilerimizle beraber, Bayramiç tahin helvasının coğrafi işaret tescilinin alınması için bir sürü çalışmalar yaptık. Çalışmalar sonucunda da bu neticeye geldik. Umarım, bu aşamadan sonra helva üreticileri ve tüketicilerimize hayırlı olur. Ayrıca, Covid-19 virüsünün artış gösterdiği bu günlerde iftardan ve sahurda helva tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.