Çanakkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale’de balık fiyatları el yakıyor

KARADENİZ VE İSTANBUL BOĞAZI’NDA 10 GÜNLÜK HAMSİ AVLANMA YASAĞININ ARDINDAN BU SÜRE 28 OCAK’A KADAR UZATILINCA DİĞER BALIK FİYATLARI DA ARTIŞA GEÇTİ. KİLOSU 25-30 LİRADAN SATILAN HAMSİ 40 LİRADAN ALICI BULURKEN, 40-50 LİRADAN SATILAN ÇİNEKOP VE SARIKANAT İSE 90-100 LİRA ARASINDA SATILIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çanakkale’de balık fiyatları el yakıyor
220 views
18 Ocak 2021 - 16:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karadeniz ve İstanbul Boğazı’nda 10 günlük hamsi avlanma yasağının ardından bu süre 28 Ocak’a kadar uzatılınca diğer balık fiyatları da artışa geçti. Kilosu 25-30 liradan satılan hamsi 40 liradan alıcı bulurken, 40-50 liradan satılan çinekop ve sarıkanat ise 90-100 lira arasında satılıyor.

Boğaza kıyısı olan Çanakkale’de önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık, şu sıralar hamsi popülasyonunun tehlikeye girmesi nedeniyle zor günler yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde kilosu 25-30 liradan satılan hamsi, 10 günlük avlanma yasağının uzatılmasının ardından 40 liraya yükseldi. Bu yükseliş diğer balık fiyatlarına da yansıdı. 40-50 lira arasında satılan çinekop ve sarıkanat 90-100 liraya yükseldi.

“Taze hamsinin fiyatı 15 gün daha 40 liradan aşağıya düşmez”

Çanakkale’deki balık tezgahlarında çeşit çok olsa da miktarda azlık yaşanıyor. Kentte yaklaşık 20 yıldır balıkçılık yapan Volkan Kaşıkçı, “Tezgahlarda vatandaşın talebini karşılayacak balıklar var ancak fiyatlar biraz yüksek. Hamside biliyorsunuz yasak var. 25-30 liralardan fiyatı 40 liralara çıktı ama çeşitlilik gene de var. Diğer balık fiyatları da otomatik olarak artar. Şu anda hamsi çıkmadığı için piyasaya şoklu dondurulmuş hamsiler çıkıyor. Onların fiyatları uygun ama taze hamsinin fiyatı 10-15 gün daha 40 liradan aşağıya düşmez. Bu durum diğer balık fiyatlarını da illaki etkiler. Hepsi birbiriyle bağlantılı olduğu için biri azaldığında diğerinin fiyatı da otomatikman artıyor. Mesela tekir 30-35 liraydı o bile 50 liraya çıktı” dedi.

Lüferin kilosu 170 lira

Tezgahlarda bu yıl çok nadir görülen lüferin ise zamanı geçmek üzere. Kilosu 170 liradan satılan lüferin tezgahlarda az görüldüğünü belirten Kaşıkçı, “Lüfer durumu bitti denebilecek kadar azaldı artık. Bizim umudumuz vardı ama bu sene lüfer olmadı. Lüferin şu an kilosu 160-170 lira arasında. Genel olarak balık fiyatları; hamsi 40, sardalya 30, tekir 50, çipura 50, levrek 70, kupa 30 liradan satılıyor” diye konuştu.

“Ege ve Marmara hamsisi ilgi gördü, fiyatlar arttı”

Hamsi avlama yasaklarının belli dönemlerde yapılması gerektiğine dikkat çeken balıkçı Hasan Doğuştürk, “Balığın kendini toparlayabilmesi için 10 günlük avlanma yasağı çok kısa bir süreydi. Bu durum 28 Ocak’a kadar uzatıldı. Doğru yapıldı. Bence biraz daha uzatılması bile gerekiyor. Hamsinin gerekli boya ulaşabilmesi için belirli bir zaman içerisinde bu yasakların yapılması gerekiyor. Fiyatların artışı söz konusu, Karadeniz’de hamsinin avlanmasının yasak olduğu için bu sefer ne oluyor? Bizim Çanakkale bölgesi olsun, Ege ve Marmara bölgesindeki hamsiler ilgi görmeye başladı. Bu da otomatikman hamsi balığında fiyatın yükselmesine neden oldu” dedi.

Çinekop ve sarıkanat fiyatları arttı

Çinekop ve sarıkanat balıklarının da fiyatlarının arttığını söyleyen Doğuştürk, “Çinekop balığını bolluk zamanında 40-50 liraya sattık. Şu anda 70-75’e yükseldi. İri boy dediğimiz sarıkanatları 60-70 liraya sattık şu anda ise 90 liraya yükseldi. Ocak ayının ortalarına geldik. Mevsim itibariyle genelde bu zamanlarda balık kendini yatak kısmı dediğimiz yerlere çekiyor. Bu nedenle balıkta azalma oluyor ve fiyatlarda da artış meydana geliyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.