Çanakkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayvacık’taki arama kurtarma çalışmalarına ÇOMÜ’den destek

ÇANAKKALE’NİN AYVACIK İLÇESİNDE BARAJ SULARINA KAPILAN 2 KİŞİNİN ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (ÇOMÜ) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DE KATKI SUNDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ayvacık’taki arama kurtarma çalışmalarına ÇOMÜ’den destek
165 views
01 Şubat 2021 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde baraj sularına kapılan 2 kişinin arama kurtarma çalışmalarına Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü de katkı sundu.

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Uğur Ulugergerli, Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Arif Kutlu, Çanakkale Teknopark ECAY Firmasının aygıt desteği ile arama çalışmalarına katıldılar.

ÇOMÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü olarak Emniyet müdürlüğüne bağlı, Sualtı arama kurtarma biriminin çağrısı ile ilk günden itibaren çalışma alanında yer aldıklarını belirten Prof. Dr. Ulugergerli, lojistik destek için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile görüşüp olumlu yanıt aldıklarını ve daha sonra Jeofizik Mühendisliği Bölümünde bulunan manyetik yöntem aygıtı ile ECAY firmasına ait manyetik algılayıcıyı birlikte kullanarak kayıp aracı arama çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Yapılan çalışmalarda hızlı sonuç alabilmek için ölçüm tekniği olarak manyetik düşey türev (gradiometre) ölçümü yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Ulugergerli “Hedef alanın daraltılmasına yönelik olarak Emniyet güçleri ile koordineli olarak çalışma yürüttük, çok geniş bir alanı kaplayan araştırma alanı kurumlar arasında bölüşülerek arama çalışmaları hızlandırıldı” dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler ise daha önce Ezine’de yaşanan olaya benzer olarak gelişen acil bir durum içerisinde, hayati önem taşıyan bir çalışmada ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin katkısını hatırlattı ve bu gibi durumlarda kurumların birbirleri ile olan iletişimleri ve koordinasyonlarının son derece önemli olduğunu vurgulayarak kurumlara teşekkür etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.